Malowanie a trudne warunki: kuchnia i łazienka

color-apricot-bathroomGładkie i czyste ściany to wizytówka twojego domu. Czasem jednak trud włożony w malowanie szybko obraca się wniwecz w zetknięciu z wodą, gorąca parą czy olejem. Zachowanie ścian w czystości to zadanie szczególnie trudne, gdy chodzi o pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka. Panuję w nich najtrudniejsze dla naszej farby warunki. Warto zatem wybrać odpowiednią emulsję. Czym powinna się charakteryzować?

Piękny kolor dopasowany do pomieszczenia to nie wszystko. Nawet jeśli wydaje nam się, że wybraliśmy dobrą emulsję, po malowaniu barwa ścian jest żywa i już jedna warstwa farby zapewniła optymalne krycie. W pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka, wilgotnych i narażonych na rozmaite zabrudzenia, prawda wychodzi na jaw dopiero po pewnym czasie.

Dobra emulsja do łazienki lub kuchni powinna charakteryzować się podwyższona odpornością. Musi wytrzymywać trudne warunki, a kolor i powłoka farby winy wytrzymywać działanie czasu, temperatur, wilgoci. Wybierzmy zatem farbę o nowoczesnej, bogatej kompozycji pigmentów.

Po drugie, i być może najważniejsze, emulsja do łazienki i kuchni, a także do innych pomieszczeń narażonych na zabrudzenia (np. pokój dziecięcy), powinna być zmywalna. Nowoczesne emulsje pozwalają na otrzymanie powłok o wysokiej klasie ścieralności. Z pomalowanych ścian bez trudu można zmywać zabrudzenia – z użyciem gąbki lub wilgotnej ściereczki. Do kuchni i łazienki wybierać należy farby odporne na szorowanie i działanie wilgoci oraz bezpośrednie działanie wody.

Emulsje do stosowania w trudnych warunkach powinny być wreszcie odporne na wnikanie tłuszczu. Plamy powstałe z jego udziałem bywają szczególnie trudne do usunięcia. Jeśli powłoki farby mają odpowiednia kompozycje, cząsteczki tłuszczu nie wnikną w ich głąb i pozostaną na powierzchni, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie usunąć plamy.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych farb przeznaczonych specjalnie do kuchni i łazienki, mamy zatem w czym wybiera. O ile niegdyś obietnice producentów rzadko pokrywały się z rzeczywistością, o tyle obecnie technologia produkcji farb rzeczywiście poszła naprzód. Znane marki proponują emulsje dedykowane specjalnie do łazienek oraz kuchni. Jedną z nich jest chociażby emulsja Beckers Designer Kitchen & Bathroom o pierwszej klasie ścieralności.

lofty-violet

Beckers Designer Kitchen & Bathroom, Lofty Violet

A jakie są Wasze doświadczenia z malowaniem kuchni i łazienki? Macie swoje ulubione farby? Sprawdzone sposoby na mycie zabrudzonych ścian? Czekamy na wasze propozycje!

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Malowanie a trudne warunki: kuchnia i łazienka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s