Jak umiejętnie wybrać kolory ścian?

kolory świataNiektórzy z nas nie zdają sobie sprawę z tego, że kolory mocno oddziałują na naszą psychikę. Z tego też powodu przed malowaniem mieszkania warto przyjrzeć się temu zagadnieniu. Niektóre odcienie wpływają na nas relaksująco, a inne pobudzająco, więc powinniśmy odpowiednio je dobrać – w zależności od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń w naszym domu lub mieszkaniu.

BIAŁY

Biel to niezwykle ważna barwa. Za jej pomocą możemy wizualnie powiększyć pomieszczenie. Kolor biały wpływa na nas łagodząco oraz sprawia, że czujemy się swobodnie. Farbą w kolorze białym możemy pomalować każde pomieszczenie, w szczególności takie, które jest ciemne i małe. Jednakże nie należy przesadzić z ilością bieli. Warto kolor ten łączyć z innymi barwami. Ze względu na swoją neutralność biel może łączyć się z każdą inną barwą. Daje nam to sporo ciekawych możliwości aranżacyjnych.

CZERWIEŃ

Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju czerwienie to barwy niezwykle odważne. Mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wykazują działania pobudzające i wzmagające aktywność. Ze względu na mocny charakter czerwienie warto pomalować tym kolorem jedynie pojedyncze ściany. Za duże jej ilości mogą bowiem nas rozdrażniać i wywoływać złość. Z tego też powodu dobrym wyborem mogą być łagodniejsze jej odmiany, takie jak pikantne gazpacho z serii Dulux Kolory Świata, zapewniające miły, przyjemny, ciepły klimat. Mocniejsze odcienie czerwonego optycznie zmniejszają pomieszczenie. Z tego powodu nie zaleca się stosować ich w niewielkich pokojach. Ze względu na ich pobudzający charakter powinno się unikać malowania nimi ścian w pomieszczeniach, w których potrzebna jest koncentracja. Świetnie za to sprawdzi się w jadalni czy kuchni, gdyż jego działania pobudzające zwiększają także nasz apetyt. Intensywne czerwienie oraz biel i czerń tworzą ciekawe, nowoczesne połączenia. Jednakże nie sprawdzą się one w każdej aranżacji. Z kolei delikatne odmiany czerwonego przyjemnie skomponują się z innymi pastelowymi kolorami.

ŻÓŁTY

Kolor żółty to radosna barwa symbolizująca życie. Kojarzy się także ze szczęściem oraz nastawia nas do optymistycznego patrzenia na świat. Wpływa na nas kojąco, łagodząc nasze zmęczenie. Kolor żółty rozświetla pokój, nadając mu miły, ciepły charakter oraz tworzy uczucie bezpieczeństwa. Pomieszczenia na żółto powinny pomalować osoby, którym brakuje pewności siebie. Jednakże należy uważać z intensywnością tej barwy, gdyż zbyt intensywny odcień może stać się męczący dla naszych oczu. Ze względu na rozświetlające właściwości żółty dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach oraz w miejscach z niewystarczająca ilością światła. Barwa ta pobudza apetyt, więc podobnie jak czerwień, sprawdzi się w kuchniach oraz jadalniach. Odmiany żółtego można łączyć z wieloma innymi kolorami. Popularne połączenia tworzą z barwą zieloną i czerwoną. Przyjemnie skomponują się także z bielą. Delikatne odcienie żółci, np. cytrynowe sari lub cytrynowy sad dostępny w ramach serii Dulux Kolory Świata dobrze wyglądają połączone z jasnymi brązami czy odcieniami szarego.

ZIELONY

Kolor ten znany jest ze swojego uspakajającego działania. Z tego też powodu zieleniami powinny malować ściany osoby, które męczy codzienny stres. Odcienie zielonego odprężają i relaksują z tego też powodu świetnie nadają się do sypialni. Jednakże to tego pomieszczenia lepiej wybierać jedynie jaśniejsze zielenie. Z kolei w miejscach takich jak gabinety sprawdzą się intensywne odmiany. Wpływają one bowiem korzystnie na koncentracje i pamięć. Zielenie można łączyć z wieloma innymi barwami, lecz należy przy tym zachować ostrożność. Bezpieczne kompozycje stworzą z bielami, beżami czy delikatnymi odmiany koloru żółtego.

NIEBIESKI

Mogłoby się wydawać, że ze względu na swój chłodny charakter kolor niebieski średnio nadają się do malowania ścian. Jednakże jego odpowiednio dobrany odcień może nadać pomieszczeniu przyjemny charakter. Odcienie niebieskiego zalecane są dla osób szukających odpoczynku psychicznego i relaksu. Z kolei barw tego typu powinny unikać osoby wykazujące objawy depresji. Odcienie niebieskiego można stosować w małych pomieszczeniach, gdyż wizualnie powiększają ich wielkość. Szczególnie korzystne połączenie tworzy z kolorem białym. Właściwości niebieskiego sprawiają, że będzie odpowiednią barwą do pomalowania ścian w sypialni czy innych pomieszczeniach, w których potrzebujemy spokoju. W pokoju dziennym bardzo ładnie wyglądać będą odmiany delikatne. Spośród farb Nobiles Pory Roku mogą to być turkusowy klif czy lodowy brzask.

BEŻOWY

Beż to bardzo popularny kolor pastelowy, który ze względu na swoją neutralność bardzo chętnie wykorzystywany jest w wielu aranżacjach. Dostępny jest w wielu odmianach. Jedne z nich są bardziej ciepłe a inne chłodniejsze, co sprawia, że kolor ten daje nam szerokie pole manewru i może stworzyć różnego typu aranżacje. Zarówno te uspokajające jak i te wykazujące działanie pobudzające. Ponadto optycznie powiększa pomieszczenia, co sprawia, że ma zastosowanie w małych pokojach. Świetnie nada się do każdego pokoju – począwszy na sypialni, na kuchni skończywszy. Neutralność beżu sprawia, że łączyć go można z wieloma innymi odcieniami. Szczególnie korzystnie prezentował się będzie z brązami i zieleniami. Wraz z nieco mocniejszymi barwami pozwoli wytworzyć w pomieszczeniu przyjemny i ciepły klimat. Bardzo przyjemnym dla oka odcieniem beżu jest pustynny szlak będący jedną z barw dostępną w ramach serii Dulux Kolory Świata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s