Poradnik fugowania

fugowanieFugowanie to niełatwa czynność. Na samym początku należy wybrać odpowiedni produkt. Wybór musi być dostosowany do miejsca, które chcemy spoinować. Trzeba także sprawdzić, czy wybrana przez nas spoina nie brudzi płytki. Na szczęście dotyczy to tylko niewielu jej rodzajów.

Fuga Ceresit dzięki technologii silica active zapewnia wodoodporność oraz ochronę przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Produktem tym można fugować spoiny o szerokości do ośmiu milimetrów. Fuga Ceresit świetnie wiąże płytki gresowe, ceramiczne, szklane czy kamienne. Komfortowo skorzystamy z mnie zarówno na powierzchni poziomej jak i pionowej. Dodatkowe substancje czynne zapewniają ochronę przed różnego rodzaju pleśniami i grzybami. Dotyczy to nie tylko samej spoiny. Chronione są także przyległe do niej płytki. Spoina Ceresit dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, co zapewnia dopasowanie jej kolory do odcienia płytek.

1

Nigdy nie należy fugować od razu po nałożeniu na ścianę płytek. Musimy odczekać aż klej mocujący całkowicie wyschnie. Producent informuje nas o czasie schnięcia na opakowaniu produktu. Jednakże czasami lepiej jest poczekać jeszcze dłużej, ponieważ ze względu na czynniki takie jak grubość warstwy temperatura czas schnięcia może się znacząco różnic. Nałożenie spoin na na zaprawę, która nie wyschła może ją osłabić, obniżając jej przyczepność. Ponadto mogą powstać brzydkie przebarwienia. Fuga może nabrać ciemniejszej barwy, jeżeli zaprawa pod nią będzie wilgotna.


2

Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do działania. Na samym początku trzeba bardzo dokładnie przygotować podłoże. Musimy je wyczyścić, najlepiej odkurzaczem oraz szpachelką. Pamiętajmy, że wszystkie zabrudzenia powstałe z zaprawy najlepiej jest usuwać, gdy jest ona jeszcze mokra. W razie potrzeby możemy ją ostrożnie zwilżyć. Należy jednak uważać, aby w przestrzeni pomiędzy płytkami nie znalazła się woda.

 

3

Po przygotowaniu podłoża możemy zabrać się za wymieszanie zaprawy. Fugę Ceresit, tak jak zresztą i inne produkty, należy koniecznie mieszać z zimną wodą. Zaprawa będzie przygotowana prawidłowo, jeśli przyjmie postać jednolitej masy. Odpowiednio przygotowana mieszanka nie powinna spływać podczas nakładania. Nie można przesadzić z ilością wody, gdyż jej nadmierna ilość w najlepszym wypadku wydłuży czas potrzebny na wiązanie. Co gorsza, może także spowodować zmniejszenie wytrzymałości spoiny. Pamiętaj, aby dokładnie zapamiętać proporcję wody i fugi. W innym przypadku następna porcja zaprawy może mieć inny kolor. To samo może zdarzyć się, jeśli użyjemy opakowań z dwóch różnych partii.

 

4

Teraz możemy rozpocząć fugowanie. Spoinę nakładami pomiędzy płytki, używając w tym celu packi lub szpachelki wykonanej z gumy. Narzędziem wykonanym z takiego materiały nie uszkodzimy powierzchni płytki. Fugę należy delikatnie wcierać ruchem ukośnym, a później prostopadłym. Dzięki temu równomiernie wypełnimy powierzchnię pomiędzy płytkami. Fugowanie musi zostać wykonane bardzo dokładnie i szczelnie. W innym wypadku pod spoiną może zostać uwięzione powietrze, co z kolei może przyczynić się w przyszłości do pęknięcia fugi. Po przeschnięciu fugi należy zabrać się za usuwanie jej nadmiaru. Po wykonaniu tego zabiegu należy wyrównać powierzchnię pomiędzy płytkami. Najlepiej zrobić to za pomocą czystej wody i gąbki. Wszelkie pozostałe zabrudzenie można delikatnie usunąć szmatką.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s