O niełatwej sztuce malowania ścian i sufitów

malowanieMalowanie to proces, którego celem jest stworzenie wysokiej jakości powłoki o jednolitym, stabilnym odcieniu. Pamiętajmy, że nie wystarczy kupienie najlepszej dostępnej na rynku farby, ponieważ wiele zależy od odpowiednio przygotowanego podłoża, dobrych narzędzi oraz oczywiście od naszych umiejętności.Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy zrobić przed malowaniem, jest wybór odpowiedniej farby. Musi być ona bowiem dopasowana do malowanego przez nas podłoża. Farba do malowania wnętrz z pewnością nie spisze się dobrze na elewacjach. Nie ma także potrzeby, aby korzystać z farb dodatkowo odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych do tworzenia powłok na ścianach w naszym mieszkaniu. Oczywiście nie należy bagatelizować wyboru koloru farby. Jej odcień może mieć bowiem wpływ na nasze samopoczucie. Na rynku na szczęście znajdziemy mnóstwo produktów dostępnych w wielu wariantach kolorystycznych. Bardzo bogato wygląda oferta farb Nobiles Pory Roku w ramach, której znajdziemy aż 48 różnych kolorów.

Przygotowanie podłoża

Ta czynność jest obowiązkowa przed każdym malowaniem. Oczywiście z zależności od poziomu zabrudzeń oraz rodzaju podłoża należy wykonać inne czynności.

Płyty gipsowo-kartonowe

W przypadku podłoża gipsowo-kartonowego wszelkiego ubytki, takiej jak spoiny między płytami, wypełnić należy masą szpachlową. Po wykonaniu tego zabiegu na wypełniane miejsca należy położyć siatkę murarską a na nią jeszcze jedną warstwę masy szpachlowej. Wszystko to należy wygładzić oraz możliwie jak najbardziej precyzyjnie wyrównać. Po wyschnięciu utworzonej warstwy ścianę należy jeszcze wyszlifować – najlepiej za pomocą siatki ściernej. Powierzchnię przygotowaną w ten sposób trzeba jeszcze na samym końcu pomalować farbą podkładową.

Farby emulsyjne

Ściany pomalowane emulsjami nie wymagają specjalnych zabiegów. Wystarczy jedynie wypełnić ewentualne ubytki i pozbyć się zarysowań. Ściany warto jednak umyć wodą z detergentem. Pozwoli ona w łatwy sposób usunąć kurz lub tłuste plamy.

Farby klejowe

Ściany, które były malowane wycofanymi już z produkcji farbami klejowymi do ponownego malowania przygotować można na dwa sposoby w zależności od grubości warstw. W przypadku gdy ściana była malowana farbami klejowymi jedno- lub dwukrotnie wystarczy ją związać za pomocą gruntu. Najlepiej takiego do porowatych powierzchni. Następnie nakłada się grunt i uzupełnia ewentualne ubytki. Dobrym i stosunkowo tanim produktem będzie Śnieżka Grunt. Jeżeli powierzchnia pokryta jest kilkoma lub nawet kilkunastoma warstwami, trzeba je całkowicie usunąć. Można to zrobić w możliwie jak najprostszy sposób, czyli za najpierw pomoczyć wodą, a następnie zeskrobać przy użyciu szpachelki. Ścianę, którą poddaliśmy takim zabiegom, należy jeszcze porządnie umyć wodą z mydłem, a później samą wodą.

Malowanie

Zdecydowanie najlepiej jest zacząć malowanie od sufitu. Warto rozpocząć od rogu, który jest najbliżej źródła światła, którym najczęściej będzie okno. Krawędź pomiędzy ścianami a sufitem najlepiej malować wąskim pędzlem lub specjalnym narzędziem służącym do malowania krawędzi, takim jak np. wałek okrągły. Jednakże większość osób powinna sobie poradzić odpowiednio dobranym pędzlem. Resztę sufitu w zależności od naszych preferencji pokrywamy farbą za pomocą wałka lub pędzla o dużej powierzchni. Sufit malujemy równolegle od najjaśniejszego do najciemniejszego miejsca. Malowanie w ten sposób pozwala nam uniknąć nieestetycznie wyglądające smugi lub zacieki. Jeśli decydujemy się na dwukrotne malowanie, musimy poczekać aż pierwsza warstwa całkowicie wyschnie. W innym wypadku istnieje ryzyko oderwania się części świeżo stworzonej powłoki. Przy malowaniu ścian postępujemy podobnie. Jednakże wykonujemy na przemian pionowe, poziomie i ukośne ruchy.

Pamiętajmy o odpowiednim wyborze farby. Do malowania zwykłych pokoi wystarczy farba lateksowa, którą najczęściej dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych umożliwiających tworzenie ciekawych aranżacji. Świetnym przykładem takie produktu jest wspomniana już seria Nobiles Pory Roku. Z kolei do pomalowania łazienki i kuchni, czyli pomieszczeń narażonych na zabrudzenia oraz szkodliwe działanie wilgotności warto wybrać farbę gwarantującą większą ochronę. Dobrym wyborem będzie Śnieżka Kuchnia Łazienka, którą dostaniemy w satysfakcjonującej ilości wariantów kolorystycznych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s